نایب رئیس پارلمان ونزوئلا:
روند فزاینده محبوبیت چاوز اپوزیسیون را مستأصل کرده است

خبرگزاری فارس: نایب رئیس پارلمان ونزوئلا اظهار داشت روند فزاینده محبوبیت چاوز که نتایج نظرسنجی‌ها موید آن است اپوزیسیون را مستأصل کرده و موجب روی آوردن راست‌گراها به اقدامات خشونت‌آمیز شده است.

خبرگزاری فارس: روند فزاینده محبوبیت چاوز اپوزیسیون را مستأصل کرده است

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، "آریستوبولو ایسوتریز"، نایب رئیس اول مجلس ملی ونزوئلا، در رابطه با اقدامات خشونت‌آمیز صورت گرفته اخیر اظهار داشت: یکی از گزینه‌های اپوزیسیون انجام یک کار فوق‌العاده و فاجعه‌آمیز است، چیزی که بتواند تمایل مردم در نظرسنجی‌ها را تغییر دهد.

ایستوریز، نماینده حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا در مصاحبه‌ای تاکید کرد: راست‌گراهای ونزوئلا سعی می‌کنند از طریق اقدامات خشونت‌آمیز مانند آنچه در 23 ژانویه گذشته در بخش "کوتیزا" و در رابطه با مشاغل غیر قانونی روی داد، رئیس‌جمهور را تضعیف کنند.

وی افزود: به همین دلیل ما انقلابی‌ها و سوسیالیست‌ها نباید گرفتار اقدامات تحریک‌آمیز شویم.

این عضو پارلمان تصریح کرد: اپوزیسیون ناامید شده است، زیرا نظرسنجی‌ها آنان را مستاصل کرده است. از این رو آنها باید یک کار فوق‌العاده صورت دهند تا جلوی روند فزاینده محبوبیت رئیس‌جمهور و بیشتر شدن فاصله بین "هوگو چاوز" و "انریکه کاپریلس رادونسکی" را بگیرند.

ایستوریز خاطرنشان کرد: این نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اگر چه چاوز در کشور حضور ندارد، اما محبوبیت وی همچنان رو به افزایش است.

وی ادامه داد: حمایت از رئیس‌جمهور و شیوه مدیریت وی به عنوان یک نامزد انتخابات رو به افزایش است، یعنی هر روز رئیس‌جمهور امتیاز بیشتری از کاندیدای اپوزیسیون می‌گیرد.

عضو پارلمان ونزوئلا همچنین گفت: شکاف بین چاوز و رادونسکی فراتر از 20 امتیاز است.

ایستوریز اظهار داشت: اپوزیسیون در برابر این حقیقت به دنبال راه‌های حمله است که در میان آنها موضوع سلامتی رئیس‌جمهور و دسیسه‌چینی علیه حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا از برجسته‌ترین موارد هستند.

وی یکی دیگر از راه‌های مقابله اپوزیسیون را تعدی و خشونت دانست.

ایستوریز همچنین اقدامات 23 ژانویه را محکوم کرده و خاطرنشان کرد: هر گونه اقدام خشونت‌آمیز از جانب اپوزیسیون است ولی ما باید صلح و آرامش مردم را تامین کنیم.

چندی پیش "اسکار اسکمل"، رئیس موسسه تحقیقاتی "Hinterlaces" اعلام کرد با توجه به بررسی‌های انجام شده، 52 درصد مردم از هوگو چاوز حمایت می‌کنند و انریکه کاپریلس، نامزد مخالفان، تنها 34 درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

در این بررسی‌ها همچنین تاثیر سلامتی چاوز بر آرای عمومی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

اسکمل در این رابطه اظهار داشت: وضعیت سلامتی هوگو چاوز ارزیابی مثبتی را برای رئیس‌جمهور در پی داشت به گونه‌ای که انتقاد به وی را کاهش داده و حمایت از وی را افزایش بخشید.

رئیس این موسسه تحقیقاتی ادامه داد: این مساله موجب شد روابط عاطفی مردم با رئیس‌جمهور تشدید شده و حمایت از چاوز بنیادی‌تر شود.

به گفته وی، مردم معتقدند که رئیس‌جمهور شرایط آنها را در نظر دارد و همیشه به نیازهای آنها توجه می‌کند.

بعد از اعلام خبر اینکه یک تومور جدید در بدن چاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا به وجود آمده است، حمایت مردم از وی افزایش یافته و از 49 درصد به 52 درصد رسیده است. این در حالی است که طی این مدت آرای اپوزوسیون از 37 درصد به 34 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی، 55 درصد مردم معتقدند که رهبر انقلابی دیگری در کشور وجود ندارد که بتواند روند مداوم و رو به رشد موجود در ونزوئلا را ادامه دهد.

همچنین طبق این تحقیقات، 49 درصد مردم بر این عقیده‌اند که یک نامزد مستقل هیچ شانسی برای انتخابات ریاست جمهوری 7 اکتبر نخواهد داشت.

اسکمل با توجه به نتایج نظرسنجی خاطرنشان کرد: مردم ونزوئلا می‌خواهند که رئیس‌جمهور علیرغم بیماری، فعالیت سیاسی خود را ادامه دهد.

علاوه بر این 71 درصد مردم ونزوئلا بر این باورند که چاوز برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری سالم خواهد بود، 54 درصد گفته‌اند که چاوز درباره بهبود سرطانش به آنها حقیقت را گفته و 49 درصد نیز معتقدند چاوز در سلامت کامل است.

نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که 52 درصد مردم ونزوئلا بر این عقیده هستند که انتخابات ریاست جمهوری باید به تعویق بیافتد و در ماه دسامبر برگزار شود.

انتهای پیام/ت.ص